
Heb je al een ander engagement binnen Smart (RvB, ethisch comité, Smart in Progress, andere) of heb je ervaring in andere coöperaties?
In 2021 gaf de algemene vergadering mij een mandaat als bestuurslid, dat nu in juni afloopt. Het waren vier nuttige, levendige en rijkgevulde jaren.
Vandaag dien ik graag opnieuw mijn kandidatuur in voor een tweede mandaat, want ik wil me graag verder engageren in dienst van alle stakeholders van onze coöperatie.
Tussen 2021 en 2024 kregen we cruciale maar moeilijke dossiers voor de kiezen. Door onze drukke kalender moesten we prioriteit geven aan bepaalde onderwerpen met oog voor de impact die ze hadden op ons economisch model en om onze toekomst veilig te stellen.
Ik heb mee gedebatteerd over en gewerkt rond:
– de goedkeuring van de nieuwe gebruiksovereenkomst,
– de evolutie van onze statuten,
– de juridische en fiscale structurering,
– de verduidelijking van ons economisch model.
De discussies waren altijd spannend, maar verliepen oprecht. De vennoten van Smart stonden altijd centraal in onze beslissingen, hoewel die soms heel erg moeilijk waren. We hebben altijd bewuste, verantwoorde beslissingen genomen voor onze gemeenschap die 43.000 vennoten telt. En wat onze beslissing ook was, ze was altijd solidair.
Andere projecten die me nauw aan het hart liggen, kunnen vanaf nu door de Raad van bestuur behandeld worden. Ik zou me er graag in verdiepen en ze werkelijkheid zien worden zodat alle vennoten tevreden kunnen zijn.
Beschrijf hier je beroep of je activiteit
Sinds 30 jaar bied ik mijn klanten nieuwe formats en discours aan en ik doe er alles aan om hun videoproducties gedurfder, esthetischer en boeiender te maken.
Als regisseur en uitvoerend producent ben ik altijd actief geweest in de evenementen-, film- en televisiesectoren.
De ontmoeting met SmartCoop in 2014 bracht veel antwoorden op mijn zoektocht naar vereenvoudiging in het administratieve en sociale beheer van een kleine onderneming, en dat ten voordele van mijn zaak en mijn klanten. Ik heb er een duidelijk kader gevonden, een onderneming die me niet vraagt om te kiezen tussen vrijheid en veiligheid. Beter nog: een collectief waar het woord “delen” betekenis heeft, ook op het vlak van verantwoordelijkheid.
Me aansluiten bij Smart blijft zonder twijfel een van mijn beste professionele beslissingen ooit!
Welke competenties en ervaringen wil je bij de Raad van bestuur en het project Smart aanbrengen?
Het is een grote eer om de vennoten van categorie A (de gebruikers) te mogen vertegenwoordigen in de Raad van bestuur en om mee te mogen debatteren en beslissingen nemen, en zo het belang te verdedigen van alle 43.000 vennoten, op elk moment.
Maar ik ben er ook bijzonder trots op dat ik een van de mensen ben die binnen ons bestuursorgaan de diversiteit belichamen. Ik heb een onzichtbare handicap en ben al 25 jaar verliefd op dezelfde man, en tijdens mijn tweede mandaat wil ik werken rond die twee onderwerpen.
Onze onderneming, die qua VTE op de tweede plaats staat in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, kan prat gaan op een inclusieve Raad van bestuur die mee is met zijn tijd.
Tijdens mijn eerste mandaat moesten we een aantal moeilijke dossiers aanpakken op technisch en menselijk vlak (de gevolgen van COVID, onze Franse partner, fiscale inspecties, herpositionering van ons aanbod, overdracht van onze third places enz.). Ik kijk er dus naar uit om te kunnen werken aan het project van een nieuwe vorm van coöperatieve participatie en de vormen die de communicatie tussen SmartCoop en de vennoten zou kunnen aannemen.
Op het moment dat de strategie van onze coöperatie voor de komende jaren moet worden opgesteld, zal ik daar ten slotte met veel plezier toe bijdragen en gebruikmaken van de inhoud van mijn gesprekken met de vennoten, ongeacht tot welke categorie ze behoren.
Waarom stel je je kandidaat voor de Raad van bestuur?
Het is een grote verantwoordelijkheid om een dergelijk mandaat te krijgen van de algemene vergadering. Vier jaar geleden mocht ik daarvoor rekenen op de ondersteuning van ervaren bestuursleden die met hun tweede mandaat begonnen.
Ik heb me in het eerste mandaat heel erg ingezet om het vertrouwen te eren dat me werd gegeven, en nu wil ik graag degene zijn die de nieuwe bestuursleden begeleidt om de dossiers voor de Raad van bestuur snel onder de knie te krijgen.
Want dit jaar lopen veel tweede en laatste mandaten af. En niet van de minste: Françoise Kemajou, Isabelle Azaïs, Pierre d’Haenens, Hugo Vandendriessche en mijn meter in de RvB, ons oudste bestuurslid, Marie-Françoise Wirix zaliger.
En ook, omdat SmartCoop een nieuwe delicate, maar spannende fase ingaat.
Ik denk dat ik nog steeds nuttig kan zijn, meer bepaald om:
– bij te dragen aan de grote structurerende projecten (economisch model, digitale tools, strategie),
– garant te staan voor een veeleisend maar leesbaar bestuur, met nog meer aandacht voor transparantie ten aanzien van de vennoten,
– de realiteit van de gebruikers en de strategische beslissingen op elkaar af te stemmen,
– in de RvB de creatieve en ondernemingsprofielen te vertegenwoordigen die net als ik leven van hybride, veranderlijke projecten.
Hoe zie je Smart in de toekomst? Wat is jouw langetermijnvisie voor het project?
SmartCoop is een gemeenschappelijk huis. Een gedeelde onderneming. Een soort van sociaal contract.
Maar het is ook een politiek idee, het idee dat je kan produceren, ondernemen, anders werken. In alle veiligheid. Op een ethische manier. Samen.
Het aantal vennoten dat zich bij ons heeft aangesloten, spreekt voor zich. Maar er is nog veel werk aan de winkel om ervoor te zorgen dat zij hun activiteit zo vlot mogelijk kunnen uitvoeren. En dat is een van de missies waarvoor ik me in de RvB wil inzetten, samen met de ondersteunende teams.
De afgelopen 4 jaar hebben we in Wallonië een belangrijke mijlpaal bereikt door ervoor te zorgen dat coöperaties werden opgenomen in het regeringsprogramma voor de verkiezingen van 2024. We hebben toegang gekregen tot bepaalde subsidies voor onze vennoten.
Bovendien heeft onze gedeelde onderneming onlangs internationale erkenning gekregen van haar collega’s door Thomas Blondeel het voorzitterschap toe te vertrouwen van de Internationale Denktank over Coöperatief Ondernemerschap (ICETT) binnen de Internationale Coöperatieve Alliantie.
Ik geloof dat het SmartCoop-model moet blijven evolueren, zichzelf moet blijven uitleggen en verdedigen.
Samen zullen we bewijzen dat ons model het meest geruststellende alternatief is voor ondernemers in alle sectoren! Daar ben ik van overtuigd.
Ik ben klaar om deze missie samen met jullie voort te zetten, in alle ernst, warmte en overtuiging.
Let’s coop!